Upoznaj, napravi, pojedi Fraktal!
Osnovne informacije:
Trajanje: 7 dana
Broj djece: 4
Prikladno za dobnu skupinu: 6.--8. raz OŠ
Održano (kada i gdje): Čakovec, 2010.
Cilj radionice:
Djeca će upoznati pojam fraktala – svojstva, primjere i primjenu, te naučiti što je zlatni rez, gdje se može naći i kako ga prepoznati. Upoznat će program za dinamičku geometriju i osnove rada u njemu. Naučit će modelirati fimo masu i osnove origami tehnike. Vježbat će pretraživanje weba i tako se upoznati sa životom i djelom poznatih matematičara (Koch, Sierpiński, Menger). Vježbat ćemo račun s mjernim jedinicama. Vježbat će i koristiti digitalni fotoaparat.
Sve aktivnosti pomažu razvoju percepcije, mašte i pamćenja, potiču stvaralačko i logičko razmišljanje. Svojstva će se otkrivati promatranjem čime se razvija zapažanje i samostalnost u izvođenju zaključaka. Potiče se sustavnost, urednost i točnost. Razvijati će se i prezentacijske vještine.
Bitno je i razvijanje pozitivnog odnosa prema radu i sposobnosti za timski rad.
Mentori:
Milena Ćulav
Martina Vukelić
Kratki opis radionice:
Fraktali su geometrijski objekti koji se sastoje od umanjenih verzija samih sebe. Sigurno ste već vidjeli gomilu fraktala. Munja, brokula, puževa kućica... Jeste li ih doživjeli? Neki ih redovno jedu. Jesu li ukusni? Možda imate i svoj kućni fraktal, a niste tog ni svjesni... Treba li ga hraniti? Ili zalijevati? Ako nemate – nema problema – napravit ćemo ga! Izradit ćemo fraktalni nakit, fraktalne kolače i trodimenzionalni origami fraktal. Upoznat ćemo poznate primjere fraktala i ljude po kojima su dobili imena. Ako vas uz to zanima i je li vaše tijelo u savršenom omjeru (kakav je to omjer i kako znati da je nešto u zlatnom omjeru?) ova radionica je stvorena za vas!
Sudionici radionice:
Anela Ilijaš
Ena Škopelja
Stela Pepelko
Iva Gazdić
Izvori informacija:
Fraktali općenito: http://eskola.hfd.hr/mini_projekt/mp7/fraktali_1.htm
Fimo fraktali: http://www.evilmadscientist.com/article.php/fimofractals
Zlatni rez: http://sites.google.com/site/arithmancyhol/the-golden-ratio
Zlatni šestar: http://www.quantumbalancing.com/goldenmeantemplate.htm
Fraktalni kolačići: http://www.evilmadscientist.com/article.php/fractalcookies
Fraktalni origami: http://hektor.umcs.lublin.pl/~mikosmul/origami/fractals.html
Wiki: http://fraktali.wikispaces.com
Okvirni plan rada:
1. dan: FRAKTALI OKO NAS
Djeca dobiju laičku definiciju fraktala na listu papira i zadatak da nacrtaju fraktal (bez dodatnih pojašnjenja). Nakon izlaganja svojih radova pogledaju kratku prezentaciju što je fraktal (svojstva, primjeri, primjena) i filmić o fraktalima u prirodi. Slijedi otraga za fraktalima oko nas – foto safari – šetnja zgradom, gradom, prirodom sa fotoaparatom, a zatim usporedba uhvaćenih fotografija sa poznatim fraktalima.
2. dan: FIMO FRAKTALI
Plan izrade fraktala iterativnim postupkom modeliranjem fimo mase i računanje koliko je materijala pojedine boje potrebno. Izrada trokuta Sierpińskog uz vodstvo.
Istraživanje – Tko je Sierpiński? – i izrada plakata.
3. dan: SKETCHPAD FRAKTALI
Uvod u program Geometer's sketchpad (osnovne naredbe, crtanje, konstruiranje).Izrada Kochove pahuljice (uz vodstvo). Izrada i ispis vlastitih fraktala. Pokazat ćemo i kako se konstrukcija može animirati, te kako se mogu parametarski mijenjati boje.
Istraživanje – Tko je Koch? – i izrada plakata.
4. dan: ZLATNI REZ
Mjerenje i računanje omjera npr. podlaktica/dlan, ruka/podlaktica, glava/trup, trup/tijelo – mjere jedni druge i slike građevina, biljaka, životinja... koje ćemo im pripremiti. Definicija zlatnog reza. Izrada zlatnog šestara.
DZ: Što je u vašem domu u zlatnom omjeru? (mjere koristeći svoj novi šestar)
5. dan: SLATKI FRAKTALI
Proučavanje i prilagođavanje recepta našim potrebama (pretvorba i računanje sa mjernim jedinicama). Planiranje.
Vaganje sastojaka, miješanje tijesta i razdvajanje u manje dijelove. Spajanje kolača iterativnim postupkom. Pečenje kolačića.
Uz grickanje ćemo izračunati po kojoj cijeni najmanje moramo prodati proizvod da ne budemo u gubitku.
6. dan: 3D FRAKTALI
Origami tehnikom napravit ćemo kocke koje ćemo zatim uz dobar timski rad spojiti u Mengerovu spužvu. Karl Menger će također dobiti plakat.
Feedback - . Što tu još ima za naučiti? (Cantorov skup i beskonačnost segmenta, Mandelbrotov skup i kompleksni brojevi, fraktali i limesi – vrlo informativno)
Dogovor za prezentaciju.
7. dan: PREZENTACIJA
Roditelje i ostale goste počastit ćemo slatnim fraktalima, pokazati im fraktalni nakit, pohvalit ćemo se Mengerovom spužvom, pronaći ćemo zlatni omjer na svakom posjetitelju, te ćemo ih preko plakata upoznati sa Kochom, Sierpińskim i Mengerom.
Materijali:
papir za printanje
papir u boji (šareni)
hamer papir (3)
bojice/flomasteri
ljepilo (2)
dvostrani selotejp
škare (2)
patafix
fimo (20 paketa)
udice (15), privjesci (10), igle (15)
krojački metar (2)
kalkulator (3)
ravnalo (5)
tvrdi karton (10 x A4)
zakovice (30)
brašno (1kg), šećer u prahu (20 dag), sol, margarin za kolače, vanilin šećer, sirni namaz, kakao
papir za pećenje
računalo (5)
internet
projektor
printer
fotoaparat/mobitel (5)
pećnica
tepsija
zdjela (2)
nož
Geometer's Sketchpad