Split

LjTZ 2022 u Splitu

Vrijeme održavanja radionice: 25.7. do 31.7. 2022.

Mjesto održavanja: Mediteranski institut za istraživanje života (MedILS), Meštrovićevo šetalište 45, Split

Izvodit će se 13 radionica, a ukupno primamo 78 sudionika. U slučaju da broj prijava bude veći od 78, provodit će se selekcijski postupak za sudionike. Više o selekcijskom procesu možete pročitati u Uvjetima natječaja. Potvrdu o tome jeste li primljeni ili ne trebali biste dobiti najkasnije do 10.07.2022.

Osnovnoškolske radionice traju svaki dan od 9h do 16h, a srednjoškolske do 18h, osim zadnjeg dana kada imamo prezentaciju radionica. Sudionici svakog dana imaju osiguran ručak. O svim dodatnim detaljima oko održavanja radionica bit ćete pravovremeno obaviješteni.

Prijave na radionicu

Prvo pogledajte radionice koje nudimo. Opisi radionica nalaze se u nastavku, a za brzo snalaženje pogledajte tablicu sadržaja koji se nalazi u gornjem desnom kutu teksta. Radionice su poredane po uzrastu. Također, nadamo se da ste pročitali i opće informacije o natječaju!

Crvenom bojom označeno je ako na radionicama ima slobodnih mjesta. Mjesta se popunjavaju po principu: "tko prvi - njegovo!"

Selekcijski postupak


U slučaju da broj prijava bude veći od 78, provodit će se selekcijski postupak. Osnovu selekcijskog postupka činit će motivacijska pisma. Tražimo visoko motivirane sudionike koji su spremni provesti tjedan dana učeći, kroz zabavu i intenzivan rad. Od sudionika očekujemo sposobnost rada u grupi i aktivno sudjelovanje u rješavanju problema, raspravi te interakciji sa svojim vršnjacima. Važno je napomenuti da izvrsnost i darovitost u ovom slučaju nisu kriterij te da želimo dati priliku i djeci koja možda do sada nisu toliko bila uključena u "svijet znanosti". Želimo da nam se naši budući sudionici predstave preko motivacijskog pisma, na najbolji mogući način primjeren njihovim godinama. Vjerujte nam, točno znamo kada su se roditelji upetljali u pisanje motivacijskog pisma. Također, cijenimo i ako motivacijsko pismo nije u klasičnom obliku pisma; može biti u obliku crteža, stripa, Tik-tok videa, prezentacije itd. Bitno je da predstavlja našeg budućeg sudionika na njemu jedinstven način. Također, prednost sudjelovanja na radionicama imat će sudionici koji do sada nisu sudjelovali na Ljetnoj tvornici znanosti ili su sudjelovali manje puta.

Radionice za 3. i 4. razred osnovne škole

Na ovim radionicama imamo još nekoliko slobodnih mjesta.

Namijenjeno učenicima koji su školske godine 2021./2022. završili 3. ili 4. razred

Svi učenici ovog uzrasta sudjeluju na dvije radionice, što je dosta različito od radionica za starije uzraste gdje svatko bira jednu. Svaka od radionica koje su opisane niže traje tri dana i svatko od sudionika ići će na dvije radionice. Kada budete ispunjavali formular, odaberite onaj par radionica koji vam se više sviđa.


Blok A:

Broj polaznika: 12

E000 – vidi čega tu svega ima!

Ostalo je još 1 slobodno mjesto!

Mentorice: Marina Malnar i Ana Petelinec

Zašto nam je neka hrana ukusnija i ljepša od druge, te kakve to veze ima sa slovom E? Postani detektiv/ka i otkrij što se sve krije među sastojcima napisanima na vrećicama s hranom! Poznato je da je tanjur zdraviji što je šareniji – zašto su onda šareni bomboni nezdravi? Što špinatu daje zelenu obojanost, a mrkvi narančastu – otkrit ćeš kada pogledaš kroz mikroskop! Provjeri imaju li što zajedničko crveni Skittles bomboni i cikla ili plavi bomboni i crveni kupus. Nakon što obaviš svoj detektivski posao, proizvest ćeš svoje boje kao pravi/a znanstvenik/ca, a zatim ćeš ih pomiješati i ukrasiti završni plakat, baš kao što su to nekada radili veliki umjetnici slikari!


Flash, Thor i električna jegulja

Ostalo je još 1 slobodno mjesto!

Mentorice: Dora Movrić i Lucija Bagić

Zanima li te zašto ti se kosa naelektrizira kada si u igraonici u bazenu punom loptica, zašto te nekada struja pecne? Kakav bi to život bio bez struje i je li nam struja zaista toliko bitna? Koje su to životinje koje proizvode struju i ima li ih kod nas u moru? Na sva ta pitanja i više, mi imamo odgovore kroz zabavne radionice i pokuse.


Blok B:

Broj polaznika: 12

Kud' voda teče, tud' se robot kreće

Ostala su još 2 slobodna mjesta!

Mentorice: Jasminka Belščak i Mislava Jonjić

Kako nastaje kiša? Što voda nosi u sebi i što sve nosi vodu? Što nam voda znači saznat ćemo u hodu. Kuda voda kruži i s kime se druži? Odgovorit ćemo na sva pitanja, s robotom uz razna skitanja. Bojama i crtom mi ćemo programirati i s robotom Ozobotom novi svijet otkrivati. Pridruži nam se u ovoj vodenoj avanturi, odaberi što prije jer vrijeme nam curi!

Dobitna kombinacija

Ostala su još 2 slobodna mjesta!

Mentori: Tena Jurinić i Luka Karlović

Voliš rezati, lijepiti i kombinirati? Onda će te broj odjevnih kombinacija u tvom ormaru i puteva od starta do cilja impresionirati. Brojeve na točna mjesta stavi pa nakon toga vlastitu igru napravi. Računaj na koliko načina ljudi mogu stati u red koji je dug, a na koliko načina mogu sjesti u krug. Izradi tornjeve na koje se ne penje i za koje je potrebno strpljenje.





Radionice za 5. i 6. razred osnovne škole

Namijenjeno učenicima koji su školske godine 2021./2022. završili 5. ili 6. razred

Svi učenici ovog uzrasta sudjeluju na jednoj radionici. Svaka od radionica koje su opisane niže traje šest dana plus dan prezentacije. Kada budete ispunjavali formular, poredajte radionice po tome što vam je najdraže tako da idete od 1 do 3, pri čemu je 1 ona radionica koja vam se više sviđa. Radionice traju svaki dan od 9 do 16 sati, osim zadnjeg dana kada se održava prezentacija.

Biološki vremeplov

Broj polaznika: 6

Mentorice: Petra Tolp i Lucija Kučkovečki

Želiš li putovati kroz vrijeme i saznati kako je bilo živjeti u prošlosti? Pridruži nam se u znanstvenoj avanturi u kojoj ćemo otkriti misterije prošlosti i pokušati predvidjeti budućnost. Kako bismo to uspjeli, koristit ćemo razne znanstvene metode, kopat ćemo fosile i proučavati ih, izrađivati herbarije i promatrati ponašanje biljaka u raznim uvjetima. Nakon ove radionice biti ćeš opremljen znanjem o fosilima, dinosaurima i mnogim drugim biljkama i životinjama iz prošlosti. Osim prošlosti istraživati ćemo današnje životinje i njihove uloge u ekosustavu. Jesi li se ikada pitao zašto komarci postoje kada se čini da nam samo smetaju? Kao što svaki kotačić u stroju ima svoju ulogu tako i svaki organizam na našem planetu ima svoju. S nama možeš saznati koja je to uloga živih bića i kako izumiranje nekoga utječe na naš veliki ˝stroj˝ Zemlju.


Čudesni svijet mikroskopije

Broj polaznika: 6

Mentori: Karlo Ladović i Ana Bašljan

Dopusti nam da te odvedemo u čarobni svijet koji nas okružuje i upoznaj ga do najsitnijih detalja! Zašto do najsitnijih? Zato što ćeš vidjeti biljke i životinje kroz mikroskop, odnosno do čak 1400 puta veće. Izradi svoju biljnu i životinjsku stanicu, uhvati morskog račića, pauka ili muhu, te prouči kako izgleda list ili kora drveta iznutra. Naučit ćemo te što je to genetika, geni i kako odrediti krvnu grupu svakog čovjeka. Izradit ćeš i svoj vlastiti mikroskop s kojim ćeš i nakon radionice moći proučavati svijet oko sebe jer on ti ostaje kao uspomena na radionicu, kao i sve ostalo što napraviš. Ovo je samo djelić onoga što ćemo raditi, ne ćemo ti ipak otkriti sve - zato nam se pridruži i ponesi lijepe trenutke sa sobom.


Strogo Povjerljivo

Broj polaznika: 6

Mentori: Antun Vrdoljak i Paula Kegalj

JEDNOKRATNA PORUKA – SPALITE NAKON ČITANJA

Predsjednik Kupina se nalazi u središtu velike urote, ali urotnici komuniciraju tajnim kodovima. Potrebni su nam agenti volonteri koji će probiti šifrirane poruke i zaustaviti urotu. Ukoliko prihvatite misiju, u radionici ćete proći obuku u trajanju od šest [6] dana, prilikom čega ćete naučiti šifrirati i dešifrirati najčešće tajne kodove, upoznati se sa znanošću kriptografije (prenošenja skrivenih poruka) kao i njihovom primjenom u svim razdobljima povijesti, od antike do danas. Primijenit ćete ovo znanje da zaustavite urotnike i spasite predsjednika Kupinu i cijelu naciju.

Radionice za 7. i 8. razred osnovne škole

Namijenjeno učenicima koji su školske godine 2021./2022. završili 7. ili 8. razred

Svi učenici ovog uzrasta sudjeluju na jednoj radionici. Svaka od radionica koje su opisane niže traje šest dana plus dan prezentacije. Kada budete ispunjavali formular poredajte radionice po tome što vam je najdraže tako da idete od 1 do 3, pri čemu je 1 ona radionica koja vam se više sviđa. Radionice traju svaki dan od 9 do 16 sati, osim zadnjeg dana kada se održava prezentacija.

Svijet kakvog vide matematičari

Broj polaznika: 6

Mentori: Sunčan Stilinović i Jelena Serdarević

Matematičar posao svaki na svoj način radi,
Iz šišaka i suncokreta on nizove gradi.
Dal je vani toplo on to uhom sluša,
Kvadrate da plešu naučiti kuša.
Po mostovima on umjesto da hoda,
Crtanjem grafova njima svojstva doda.
Važne odluke matematičar novčićem bira,
Brojevima provjerava dal netko lažira.

Pjesnici su čuđenje u svijetu. Yeah, right... Matematičari su često osebujniji. Budi čudan zajedno s nama, vjeruj nam, imamo iskustva.

Puzzles

Broj polaznika: 6

Mentori: Tomislav Perković i Mirela Zenko Ivić

Kristali su sve prisutni oko nas i sigurno se pitate kako oni nastaju i zašto lijepo izgledaju. Pitaš li se postoje li kristali u biljnom i životinjskom svijetu? Različitim metodama i pokusima samostalno izradi kristale različitih oblika i boja. Istraži kako nastaju kristali, kakvu imaju građu i nalaze li se u biljkama i životinjama. Također ćeš istražiti postoje li kristali koje možemo konzumirati kao hranu i jesti ih, te ih probaviti.

Game Plan

Broj polaznika: 6

Mentorice: Jelena Zaninović i Monika Mirković

Što čini tvoju najdražu društvenu igru zabavnom? Zašto je igra ponekad poštena, a ponekad ti dođe prevrnuti ploču? Kada prihvatiti rizik, a kada igrati na sigurno? Zanima li te zašto svi veliki game developeri imaju matematičare u timu? Od ploče do pravila, svaki dio iskustva temeljito se analizira i planira pomoću vjerojatnosti, kombinatorike i statistike kako bi igra bila uravnotežena, zanimljiva i napeta. Pridruži nam se i kreirajmo originalnu društvenu igru, od prvog drafta pa sve do playtestinga.

Radionice za srednju školu

Na ovim radionicama ima još nekoliko slobodnih mjesta.

Namijenjeno učenicima koji su školske godine 2021./2022. završili 1. 2., 3. ili 4. razred srednje škole

Svi učenici ovog uzrasta sudjeluju na jednoj radionici. Svaka od radionica koje su opisane niže traje šest dana plus dan prezentacije. Kada budete ispunjavali formular poredajte radionice po tome što vam je najdraže tako da idete od 1 do 3, pri čemu je 1 ona radionica koja vam se više sviđa. Radionice traju svaki dan od 9 do 18 sati, osim zadnjeg dana kada se održava prezentacija.

Ljeto u gradu - od muka do buka

Ostalo je još 1 slobodno mjesto!

Broj polaznika: 6

Mentori: Ivan Novosel i Ana Novosel

Ljeto je i u gradu je vreva - svi bi najradije našli neko tiho i hladno mjesto. Ali gdje je to mjesto? I zašto nam je uvijek nekako bolje na mjestu gdje nema buke? Na ovoj radionici ćeš saznati sve o zvuku i buci te kako se mjere, a pozabavit ćemo se i time kako buka utječe na ljude i biljke. Radit ćemo elektroničke uređaje koji mjere buku i stvari vezane uz nju. Da ne bi bilo da smo vezani samo uz računalo i laboratorij idemo i na teren po cijelom gradu, jer želimo napraviti kartu gdje se sve to nalazi! Naučit ćeš o tome koji su izazovi toga da podatke predstavimo na karti - na mobitelu za skupljanje podataka i web aplikaciji za prezentaciju rezultata.

Zagađeno more – H2O(h ne)!

Ostala su još 2 slobodna mjesta!

Broj polaznika: 6

Mentori: Marija Meklav i Dora Dubravac

Voliš li se kupati, roniti i promatrati morske organizme, ali se rastužiš kada na dnu mora umjesto školjaka uočiš smeće? Ako želiš saznati kako do toga dolazi i kako to zaustaviti, pridruži se našoj radionici gdje ćemo učiti o tim temama, ali se upoznavati i s prirodnim čistačima kao što su razne školjke, morski ježevi i morski krastavci. Kroz zabavne pokuse, crtanje, šetnje i kvizove zajedno ćemo naučiti štititi naše more i produžiti uživanje u ljetnim radostima!

Struji struja (u mojim venama)

Broj polaznika: 6

Mentori: Jelena Lesjak i Ana Srebačić

Jeste li se ikada pitali kako radi detektor laži? Kako prepoznati da se vaš prijatelj ljuti na vas? Želite li da vam znanje statistike pomogne u obrani od pokušaja manipulacije medija i što to stvarno znači kad kažu da 9 od 10 zubara preporuča neku pastu za zube? Odakle struja u nama i što nam sve ona može otkriti? Što je sve potrebno učiniti i pripremiti za provedbu jednog istraživanja u psihologiji? Sve to i puno više saznajte na našoj radionici. Naučit ćemo što su to emocije, kako ih psiholozi mogu izazvati u laboratoriju i kako možemo proučavati fiziološke promjene koje ih prate. Pokušat ćemo od Arduino pločica i elektroničkih komponenti složiti i programirati uređaj kako bismo i sami izmjerili te promjene. Također ćemo provesti istraživanje koje ćete sami osmisliti i naučit ćemo što to znači testirati statističku značajnost rezultata.