Vrijeme održavanja radionice: 24.7. do 30.7. 2023.
Mjesto održavanja: Prirodoslovno-matematički fakultet u Splitu, Ul. Ruđera Boškovića 33, 21000, Split
Izvodit će se 11 radionica, a ukupno primamo 66 sudionika. U slučaju da broj prijava bude veći od 66, provodit će se selekcijski postupak za sudionike. Više o selekcijskom procesu možete pročitati u Uvjetima natječaja. Potvrdu o tome jeste li primljeni ili ne trebali biste dobiti najkasnije do 14.07.2023.
Osnovnoškolske radionice traju svaki dan od 9h do 16h, a srednjoškolske do 18h, osim zadnjeg dana kada imamo prezentaciju radionica. Sudionici svakog dana imaju osiguran ručak. O svim dodatnim detaljima oko održavanja radionica bit ćete pravovremeno obaviješteni.
Prvo pogledajte radionice koje nudimo. Opisi radionica nalaze se u nastavku, a za brzo snalaženje pogledajte tablicu sadržaja koji se nalazi u gornjem desnom kutu teksta. Radionice su poredane po uzrastu. Također, nadamo se da ste pročitali i opće informacije o natječaju!
U slučaju da broj prijava bude veći od 66, provodit će se selekcijski postupak. Osnovu selekcijskog postupka činit će motivacijska pisma. Tražimo visoko motivirane sudionike koji su spremni provesti tjedan dana učeći, kroz zabavu i intenzivan rad. Od sudionika očekujemo sposobnost rada u grupi i aktivno sudjelovanje u rješavanju problema, raspravi te interakciji sa svojim vršnjacima. Važno je napomenuti da izvrsnost i darovitost u ovom slučaju nisu kriterij te da želimo dati priliku i djeci koja možda do sada nisu toliko bila uključena u "svijet znanosti". Želimo da nam se naši budući sudionici predstave preko motivacijskog pisma, na najbolji mogući način primjeren njihovim godinama. Vjerujte nam, točno znamo kada su se roditelji upetljali u pisanje motivacijskog pisma. Također, cijenimo i ako motivacijsko pismo nije u klasičnom obliku pisma; može biti u obliku crteža, stripa, Tik-tok videa, prezentacije itd. Bitno je da predstavlja našeg budućeg sudionika na njemu jedinstven način. Također, prednost sudjelovanja na radionicama imat će sudionici koji do sada nisu sudjelovali na Ljetnoj tvornici znanosti ili su sudjelovali manje puta.
Namijenjeno učenicima koji su školske godine 2022./2023. završili 3. ili 4. razred
Svi učenici ovog uzrasta sudjeluju na dvije radionice, što je dosta različito od radionica za starije uzraste gdje svatko bira jednu. Svaka od radionica koje su opisane niže traje tri dana i svatko od sudionika ići će na dvije radionice.
Broj polaznika: 12
Mentorice: Brigita Novak i Marija Rešetar
Jeste li znali da svaki od domova u Hogwarts školi za čarobnjaštvo predstavlja jedan od elemenata: vatru, zemlju, zrak i vodu? Tijekom tri dana zavirit ćemo u svaki od njih i otkriti jesu li njihovi pokusi magični ili ih ipak možemo objasniti zakonima prirode. Dođi i s nama nauči zašto kukci mogu stajati na vodi, kako zmaj leti po zraku, koja je tajna kamena mudraca i može li zmija nastati iz vatre. Ponesite svoje čarobne štapiće i vidimo se na radionici!
Mentori: Luka Karlović i Tena Jurinić
Ogledalce, ogledalce, koja radionica je najbolja na svijetu? Ako za razliku od zle vještice znaš da ti zrcalo neće odgovoriti i zanima te kako zapravo rade zrcala te za što se koriste osim za uređivanje prije odlaska u grad, onda je radionica Ogledalce, ogledalce baš za tebe! Dođi na radionicu te provjeri okreću li zrcala lijevo-desno, izradi hologram, nauči je li optika samo ime za dućan s naočalama, nauči što je i izradi kaleidoskop i periskop. Ove stvari su samo neke od mnogo zanimljivosti koje ćemo proučavati. Zato nam se pridruži u istraživanju čudesnog svijeta zrcala i otkrij sve njihove tajne!
Namijenjeno učenicima koji su školske godine 2022./2023. završili 5. ili 6. razred
Svi učenici ovog uzrasta sudjeluju na jednoj radionici. Svaka od radionica koje su opisane niže traje šest dana plus dan prezentacije. Kada budete ispunjavali formular, poredajte radionice po tome što vam je najdraže tako da idete od 1 do 3, pri čemu je 1 ona radionica koja vam se više sviđa. Radionice traju svaki dan od 9 do 16 sati, osim zadnjeg dana kada se održava prezentacija.
Broj polaznika: 6
Mentori: Luka Delić i Katarina Matković
Svi znamo da nam je kisik potreban za disanje i da se on nalazi u zraku. Međutim, zrak je složena smjesa i nekih drugih tvari koje su vam manje poznate te također imaju svoj utjecaj na ljude. Otkrit ćemo vam zašto su neki gradovi više zagađeni od drugih te kako mi možemo utjecati na smanjenje tog problema.Naučit ćete i kako izgledaju neke molekule koje se nalaze u zraku te ćete imati priliku sami sastavljati njihove modele. Obzirom da onečišćenje zraka može utjecati čak i na našu DNA, imat ćete priliku vidjeti to uz pomoć mikroskopa. Ukoliko želite biti pravi mali znanstvenici i saznati više o tome što je onečišćenje zraka, pridružite se ovoj radionici i zajedno s nama, kroz niz praktičnih pokusa i demonstracija, istražite djelovanje zraka na naše stanice i sveukupno zdravlje.
Broj polaznika: 6
Mentorice: Hana Matović i Amila Hasančević
Što je to što stalno jedemo i udišemo, ali i oblačimo?
Nije naučna fantastika, nego je u pitanju plastika. No, koliko je ona zapravo fantastična? Uz malo
topljenja proizvoda, seciranja i kuhanja, naučit ćete sve od proizvodnje plastike i kako dospijeva u živi svijet do toga kako ju možemo zamijeniti (spoiler alert: jako je štetna!).
Što čekate? Hokus pokus svi na plasticus non fantasticus!
Broj polaznika: 6
Mentori: David Špiljak i Andrea Belamarić
Mikroorganizmi, posvuda su. Od rođenja nas prate gdje god išli, nekad ih razljutimo pa nam uzvrate Covidom-19, a nekada smo si dobri pa nam pomažu. Zanima li te na koje sve načine ljudi svakodnevno interagiraju s mikroorganizmima? Zanima li te kako oni utječu na nas i mi na njih? Zanima li te zašto smo uopće povezani s njima, zašto se nekih klonimo, a drugih ne? Zanima li te kako biti u prijateljskim odnosima s mikroorganizmima koji žive U NAMA ( u ljudskom tijelu je više stanica mikroorganizama, nego stanica tijela) ?
Puno pitanja, niti jedan odgovor... Želiš li ih TI pronaći?
Namijenjeno učenicima koji su školske godine 2022./2023. završili 7. ili 8. razred
Svi učenici ovog uzrasta sudjeluju na jednoj radionici. Svaka od radionica koje su opisane niže traje šest dana plus dan prezentacije. Kada budete ispunjavali formular poredajte radionice po tome što vam je najdraže tako da idete od 1 do 3, pri čemu je 1 ona radionica koja vam se više sviđa. Radionice traju svaki dan od 9 do 16 sati, osim zadnjeg dana kada se održava prezentacija.
Broj polaznika: 6
Mentorice: Nataša Muža i Ivana Lipovac
Dragi učenici pozivamo Vas na našu radionicu pod nazivom Kemijski vrt. U našem kemijskom vrtu nalaze se ugljikohidrati, proteini, lipidi i nukleinske kiseline tj. biološki važne molekule. Tijekom naše radionice upoznati ćemo namirnice bogate ugljikohidratima i dokazati prisutnost škroba u pojedinim namirnicama. U kemijskom vrtu pronaći ćemo i kemikalije koje će nam pomoći da dokažemo prisutnost glukoze, saharoze i škroba. Proteine ćemo upoznati kroz jaje, analizirati ćemo građu jaja, a analizirati ćemo i sastav mlijeka. Učit ćemo i građu svih lipida, raspraviti kako nastaju emulzije i sve to isprobati na primjeru izrade vlastite majoneze. Naučiti ćemo i kako se vrši kontrola kvalitete biljnih ulja. Na kraju nam slijedi izrada „masne rukavice“ i odgovor na pitanje kako polarni medvjedi preživljavaju na niskim temperaturama. Bavit ćemo se i s DNA, nositeljicom cjelokupne genetičke informacije svakog organizma. Nadam se da ćete nam se pridružiti u našem Kemijskom vrtu, veselimo se vašem dolasku.
Broj polaznika: 6
Mentorice: Lea Dereani i Antea Radman
Jesi li ikad htio/htjela zaroniti u ljudski um i metodama pravih znanstvenika provjeriti svoje pretpostavke o ljudima? Ako si se ikada pitao/la kako primamo signale iz naše okoline, ili kako struja putuje po našem tijelu, ova radionica je upravo za tebe! Uz bavljenje anatomijom mozga, pokušat ćemo naše moždane procese objasniti i različitim modelima (uključujući i elektronski) koje ćemo zajedno izrađivati. No zabava tu ne staje! Mjerit ćemo aktivnost mozga na improviziranom EEG uređaju, statistički obrađivati prikupljene podatke, promatrati kako su nam mozgovi izgledali kada smo bili jednostavnija bića i još mnogo toga. Ako ovo zvuči kao način na koji bi volio/voljela provesti dio svojih ljetnih praznika, pridruži nam se!
Broj polaznika: 6
Mentorice: Roza Draganja i Ana Srebačić
Zanima li vas kako izgleda svijet malih glodavaca i zašto su baš oni životinje koje se koriste u laboratoriju? Koliko brzo uče? Kako traže hranu, njuhom, sluhom ili vidom? Koliko dobro se snalaze u labirintu? Ako da, ova radionica je sjajna prilika da se upoznate s jedinstvenim svijetom miševa i naučite kako se njihovo ponašanje može povezati s našim vlastitim. Izlagat ćemo ih različitim situacijama i promatrati njihovo ponašanje i reakcije, a naučiti ćemo i ponešto o njima općenito. Spremite se za uzbudljivo putovanje u svijet glodavaca!
PS: Ne brinite, pokusi su potpuno sigurni i bezazleni za naše miševe! :)
Namijenjeno učenicima koji su školske godine 2022./2023. završili 1. 2., 3. ili 4. razred srednje škole
Svi učenici ovog uzrasta sudjeluju na jednoj radionici. Svaka od radionica koje su opisane niže traje šest dana plus dan prezentacije. Kada budete ispunjavali formular poredajte radionice po tome što vam je najdraže tako da idete od 1 do 3, pri čemu je 1 ona radionica koja vam se više sviđa. Radionice traju svaki dan od 9 do 18 sati, osim zadnjeg dana kada se održava prezentacija.
Broj polaznika: 6
Mentorice: Jelena Nakić i Mia Jadrić
Čuo si već za internet stvari i projekte poput pametne kuće ili pametnog parkinga ali ne znaš baš kako to radi? U ovom projektu upoznat ćeš se sa svim aspektima tehnologije u kojoj stvari komuniciraju putem interneta. Počinjemo s objašnjenjima kako to radi, koji su uređaji potrebni i kako se oni proizvode. Zatim u ulozi programera ugradbenih sustava programiramo mikrokontrolere koji će putem senzora prikupljati podatke iz okoline. U zadnjoj fazi, u ulozi podatkovnog inženjera, obrađujemo i vizualiziramo prikupljene podatke. Tako ćeš do kraja radionice izraditi vlastiti pametni vrt a znanja koja ćeš steći u ovom projektu možeš lako primijeniti i na bilo koje druge projekte koji se bave internetom stvari. Da bi uspješno odradio ovu radionicu dobro bi bilo da već poznaješ osnove programiranja u programskom jeziku Python ili njemu sličnom.
Broj polaznika: 6
Mentori: Sunčan Stilinović i Zvonimir Domazet
How do you make a small fortune in a casino?
Start with a large fortune...
Hoće li James Bond izaći iz casina s malim bogatstvom ili praznih ruku? Iako Bondu sve polazi iz ruke, u stvarnom životu vjerojatnost nije na njegovoj strani. Kakve veze statistika, zatvorenici i zmije imaju s casinom i kako to da casina i dalje posluju s profitom? Postoji li optimalna taktika za blackjack te može li se izračunati sljedeći broj na ruletu? Pridružite nam se na istraživanju vjerojatnosti, statistike i teorije igara, potpomognom programiranjem i otkrijte zašto čak ni Fortuna ne može pomoći Bondu u borbi s vjerojatnošću i statistikom.
Napomena: Ako ste sudjelovali u radionici (Ne)vjerojatno pozitivni 2021. godine, neki dijelovi Pythona će se ponoviti.
Broj polaznika: 6
Mentori: Frane Radunić, Angela Sabljić i Lina Musić
Svjesni smo da se danas u trgovinama prodaje jako puno prerađene hrane s ciljem očuvanja njene „svježine“. U prošlosti je put od proizvodnog pogona do blagovaonice bio mnogo izravniji pa su ondašnji članovi obitelji svojim osjetilima s lakoćom mogli odrediti je li neka namirnica spremna za konzumaciju. Danas je to mnogo teže, stoga je odlučeno da se namirnice datiraju, odnosno označavaju datumima koji osiguravaju njihovu optimalnu svježinu. Nameću se pitanja: Pokazuje li zbilja otvoreno datiranje kvalitetu proizvoda? Što se događa danas s trgovinom i što znače oznake „upotrijebiti do“ i „najbolje upotrijebiti do“ s makroskopskog i molekularnog gledišta? Kako su rokovi trajanja obilježili farmaceutsku industriju i postoji li razlika u očitavanju rokova trajanja namirnica i lijekova?
Pomoću interaktivnih pokusa (kultura plijesni, sinteza acetilsalicilne kiseline i provjeravanje njene čistoće i djelovanja) upoznat ćemo vas s najnovijim istraživanjima, dati vam kratak uvid u jedno od osnovnih načela farmaceutske industrije te razviti kod vas „znatiželju znanstvenika“.
Dobro došli na Ljetnu tvornicu znanosti!