LjTZ ili SSF (Summer Science Factory) su znanstveno-edukacijske radionice koje se kontinuirano održavaju od 2007. godine, a namijenjene su osnovnoškolcima i srednjoškolcima (9-18 godina). Djeci i mladima omogućavamo direktan kontakt sa znanstvenim temama kroz praktične radionice u kojima pokušavamo saznati nešto o svijetu oko sebe, ali i o tome kako znanost funkcionira. Svake godine se održi nekoliko radionica iz različitih područja STEM-a (za sada biologija, kemija, fizika, geologija, matematika, računalstvo, astronomija, psihologija, povijest, medicina, filozofija), ali otvoreni smo i za ostalo 😉
Ove godine družimo se u Splitu.
U Splitu se radionice održavaju na Prirodoslovno matematičkom fakultetu (Ruđera Boškovića 33, Split 🗺️). Planirani termin održavanja radionica je 20.7. - 27.7.2024.
Javite se na prijave@tvornica-znanosti.org i bit će vam odgovoreno ☺️
Prijave se sastoje od dva dijela:
Inicijalne prijave traju od 16.12.2024. do 18.1.2025. U ovom periodu želimo saznati neke osnovne informacije o vama i kratki opis ideje radionice preko formulara za prijavu. Nakon što zaprimimo vašu prijavu, poslat ćemo vam dokument sa svim informacijama o LJTZ-u i primjer dobro razrađene radionice kao pomoć za daljnju razradu.
Tijekom trajanja natječaja organiziramo i razgovore (virtualne ili kave uživo) sa svim prijavljenima od kojih niti jedan član mentorskog para do sada nije sudjelovao u procesu odabira/izvođenju radionica. Kroz taj razgovor vas želimo upoznati, dati vam neke osnovne informacije o projektu i, ako je potrebno, pomoći vam s razradom radionice. Ovisno o dogovoru, uparujemo vas sa iskusnijim mentorima koji će davati savjete i povratnu informaciju o predloženom planu aktivnosti prije samog kraja natječaja.
Jednom kad smo se našli i popričali, slijedi drugi dio prijava, razrade radionica. Dobit ćete vremena da razmislite o tome kako želite da vaša radionica izgleda i što točno možete i želite predstaviti djeci. Bit ćemo vam na raspolaganju za bilo kakva pitanja vezana za proces razrade ili kako sve to skupa izgleda na licu mjesta. Nadalje, u drugoj polovici ožujka održat ćemo Eduvikend na kojem ćete imati priliku vidjeti kako naš način rada izgleda u praksi. Cilj ovog dijela je da do kraja natječaja uspješno raspišete cilj radionice, ciljeve svakog dana i opišete aktivnosti koje planirate izvoditi.
Po završetku natječaja radimo konačni odabir na bazi kvalitete prijedloga radionice i potreba za raznolikosti radionica po uzrastu i području teme radionice.
Eduvikend je naš naziv za edukaciju na kojoj vam pomažemo da isplanirate i održite svoju radionicu. Edukacija nije obavezna, ali vam toplo preporučujemo dolazak jer se prolaze teme oko razrade radionica, potencijalnih problema, situacija s kojima smo se susreli do sada itd. Predviđeno trajanje je 16 sat, a održavao bi se 15. i 16. ožujka 2025.
Eduvikend bi se održao u Zagrebu (lokaciju i dodatni info šaljemo prijavljenim mentorima), a ovisno o broju pristiglih prijava i na drugim lokacijama ( u tom slučaju datum bi se prilagodio za tu lokaciju).
Da, detaljnije upute ćete dobiti u dokumentu Kako preživiti LjTZ prilikom prijave.
Za Split:
Radionice za 3. i 4. razred osnovne škole se izvode dva puta po tri dana. To znači da ćete svoju radionicu izvoditi dva puta u jednom tjednu s dvije različite grupe sudionika. Aktivnosti radionica se odvijaju od 9 do 16h.
Radionice za sudionike od 5. do 8. završenog razreda traju 6 dana i uključuju mini radionice (objašnjeno malo niže) u istom dnevnom vremenskom opsegu kao i one za mlađi uzrast.
Od radionica za srednjoškolce očekujemo više. Radionice za njih traju 6 dana, ne uključuju mini radionice i traju 2 sata dulje svaki dan, odnosno od 9 do 18 sati. Od srednjoškolskih radionica očekujemo istraživački rad i kao završni rezultat prava mjerenja i analize, uz znanstveni poster kojeg se ne bi sramili ni na nekoj konferenciji.
Sve radionice sedmi dan sudjeluju u malom znanstvenom sajmu na kojemu polaznici samostalno prezentiraju svoja postignuća roditeljima, rodbini, prijateljima i svima ostalima koji dođu.
Mini radionice imaju za cilj upoznati sudionike i s temama koje obrađuju neke od drugih grupa. Mentori trebaju osmisliti plan i temu za mini radionicu (odvijaju se u dva termina, jedna 3., a druga 4. dan, svaki put dolazi druga skupina djece) kako bi na čim bolji način upoznali druge sudionike s temom koju obrađuje njihova grupa ili mogu osmisliti aktivnosti koje su potpuno nevezane za njihovu radionicu. Trajanje mini radionica je 2 sata.
Po završetku natječaja za mentore, pregledavamo sve pristigle radionice i ocjenjujemo ih. Ocjenjivanje izvršavaju dugogodišnji LJTZ mentori, a sada nastavnici, znanstvenici i predstavnici industrije. Ocjene se temelje na prilagodbi teme za uzrast, raspodjeli aktivnosti i ciljevima (više o tome možete pročitati u odjeljku o prijedlogu radionice).
Po završetku ocjenjivanja radionice raspodjeljujemo po sljedećim kriterijima:
50/50 omjer novih i starih mentora
Raznolikost područja istraživanja u pojedinom uzrastu
Za održavanje LjTZ 2024 u Splitu tražimo 13 radionica.
4 za 3. i 4. razrede OŠ
3 za 5. i 6. razrede OŠ
3 za 7. i 8. razrede OŠ
3 za srednju školu
Maksimalan broj sudionika na svakoj radionici u Splitu je 7, s tim da se ovisno o situaciji radionica može izvoditi i s manje sudionika.
Idejni prijedlog radionice je već temeljitije razrađeni plan aktivnosti u radionici i razvija se u 2. krugu natječaja za mentore (na početku je samo potrebno ispuniti formular).
Idejni prijedlog radionice sastoji se od:
Naslov radionice
Ciljana dobna skupina (uz potencijalne zamjenske skupine, ako bude potrebno)
Kratki opis radionice (napisan kao da potencijalnom sudioniku pokušavate objasniti o čemu se tu radi i zašto bi trebao sudjelovati na vašoj radionici)
Cilj radionice (u nekoliko rečenica, za odrasle :) Ukratko, što želite postići radionicom.)
Detaljan opis aktivnosti. Pod detaljan mislimo da morate imati raspored aktivnosti po danima i znati što želite postići aktivnostima. Ukupno 2-3 A4 stranice teksta, naravno ne tražimo od vas da nam pišete protokole za eksperimente, ali moramo imati neki dojam što želite raditi. Ukoliko trebate pomoć, za generalne savjete preporučamo da sudjelujete na eduvikendu, a isto tako ćete imati pristup iskusnim mentorima koji mogu pomoći svojim savjetima.
Kratki opis bit će ocijenjen na bazi originalnosti i prilagođenosti dobnoj skupini. Opis aktivnosti i cilj se promatraju zajedno, te se procjenjuje:
a) koliko je radionica interdisciplinarna (povezuje znanja više disciplina),
b) pružaju li aktivnosti sudionicima da sami istražuju i promišljaju (ne želimo radionice u kojima većinu razmišljanja radite vi kao mentor, npr. radionicu koja se najviše sastoji od raznih predavanja, želimo maksimalnu uključenost polaznika i radionice koje ih maksimalno potiču na razmišljanje i samostalno zaključivanje),
c) realnost izvedbe (računajte da imate 6 dana i ograničena materijalna sredstva).
Ako do sada niste sudjelovali na LJTZ-u, znamo da vam se gore navedeno možda čine kao vrlo složena očekivanja, ali zato imate nas. Dok traje natječaj, slobodno se javite za pomoć oko razrade, spojit ćemo vas s nekim tko ima iskustva u vašem području te ćete tu osobu moći “gnjaviti” kada zapnete ili ako trebate savjete. Isto tako, ideje možete crpiti i iz naše arhive, gdje imamo nekoliko detaljno opisanih starih radionica.
Mentori su osobe koje osmišljavaju i vode radionice. Njihov zadatak možemo podijeliti na 3 dijela:
a) Osmišljavanje koncepta radionice (tema radionice, aktivnosti koje se provode na radionici itd.),
b) Priprema radionice za izvedbu (popis i nabavka materijala),
c) Provođenje radionice s djecom.
Naravno, mi kao organizacija smo uz njih na tom putu i pružamo im maksimalnu potporu svojim znanjem i iskustvom. ☺️
Sve osobe koje su u trenutku popunjavanja prijave na natječaj punoljetne i u tom trenutku ne pohađaju srednju školu. Važno nam je da osobe vole znanost, žele se okušati u novim izazovima i radu s djecom. Želimo i da su kandidati za mentore otvoreni za suradnju s drugim ljudima i da imaju razvijene osnovne informatičke vještine (pod time mislimo sposobnost komuniciranja mailom i kreiranje i slanje word dokumenata). Stvarno nismo zahtjevni.
Ideja cijelog projekta je upoznati mlade s procesom istraživanja, s ljepotom znanosti, znanstvenikom kao osobom itd. Većina mentora do sada bili su studenti prirodnoznanstvenih usmjerenja, ali bilo je tu i nastavnika, doktoranada, sveučilišnih profesora, studenata tehničkih, biotehničkih, ali i društvenih i humanističkih usmjerenja. Kao što smo gore naveli, važno nam je da imate ideju što želite raditi i spremni ste prihvatiti izazov, nije nam važno ni vaše iskustvo niti područje znanosti kojim se bavite. Dapače, jako nas veseli ako imamo dobru radionicu iz područja koje do sada nismo imali.
Nećemo se lagati, jako je zabavno 😄 A i djeca će vam biti zahvalna. Iskustvo mentora na LJTZ-u je jako vrijedno iskustvo jer ćete naučiti kako dosad stečeno znanje uklopiti u format radionice, dobit ćete iskustvo i rada s djecom, radit ćete na svojim prezentacijskim i organizacijskim vještinama, razvijati samopouzdanje i steći iskustvo direktnog timskog rada. Ovo je aktivnost koja jako dobro izgleda u životopisu, a to pogotovo vrijedi za studente nastavničkih smjerova koji će ovime dobiti više sati direktnog rada s djecom nego u toku cijelog studija. Neki od starih mentora kažu da im je LJTZ iskustvo promijenilo pogled na svijet, pridružite nam se i provjerite zašto to kažu.
Ne, sve osobe uključene u LJTZ su volonteri. To se odnosi i na mentore i na organizaciju. Vi kao mentori nemate dodatnih troškova, pokrivamo troškove smještaja, prijevoza, prehrane i materijala potrebnih za radionicu, ali nažalost novčanu naknadu nismo u mogućnosti osigurati.
Tvornica znanosti (organizator LJTZ-a) je neprofitna organizacija koja se financira isključivo putem sponzorstava i donacija, tako da nažalost imamo dovoljno novaca samo za osnovne aktivnosti u što ne ulaze honorari za mentore. Ali plaćamo dobrim (kolko-tolko 🤪) društvom, nezaboravnim iskustvom i odličnom lokacijom na kojoj se održavaju radionice.
Ako se slučajno stvore financijski uvjeti za isplatu honorara, o tome ćete naravno biti obaviješteni.
Da. Cijeli tempo projekta je vrlo intenzivan i željet ćete imati nekoga uz sebe tko vas u potpunosti razumije :)
Prijašnjih godina smo primali ljude bez ideje za radionicu ili s idejom, ali bez partnera. Nažalost, ispostavilo se da u mnogim takvim slučajevima ni za te mentore ni za nas stvari ne funkcioniraju najbolje.
Ako nemate partnera, toplo preporučujemo da probate naći osobu koju već poznajete i mislite da bi mogla biti zainteresirana. Kada smo mi spajali ljude, radionice su znale zakazati već u pripremi, te smo imali i par odustajanja, što nije lijepa situacija.
Ako nemate ideju za radionicu, pogledajte već postojeće radionice koje su se izvodile prošlih godina. Možete ih prilagoditi i prepraviti, važno je samo da ista djeca ne završe na tim aktivnostima (što je malo vjerojatno). Također uvijek cijenimo ako se koristi oprema koju već imamo, možda dobijete ideju iz našeg popisa materijala u skladištu.
Osim samih tjedan dana radionice, računajte s time da ćete trošiti i vrijeme na pripremu radionice i neke aktivnosti vezane uz projekt (poneki sastanak, sudjelovanje na dodatnoj edukaciji i sl.)
Vrijeme koje trošite na organizaciju radionice organizirate sami, tako da ovisi o tome koliko ćete biti detaljni, no računajte da ćete izgubiti nekoliko dana. Najviše vremena obično odlazi na isprobavanje stvari kako biste i sami znali izvesti to što želite da sudionici izvode na radionici. Ovo će dakako trajati kraće ako već znate što radite.
Nema veze! Zato smo mi ovdje! Važno je samo da ste spremni učiti. Iskustvo će doći s vremenom, a naši stariji mentori su ovdje da vam pomognu ako zapnete, bilo pri osmišljavanju radionice, bilo na samoj lokaciji. Ni mi nismo imali iskustva dok nismo probali 😄. Također, na Eduvikendu naglašavamo i stvari na koje bi valjalo pripaziti.
U slučaju da vam se dešava manje preklapanje druge obaveze s terminom radionice (npr. ne možete prvi ili zadnji dan) moguće je da vaš partner odradi taj dio posla sam (uz pomoć ostalih mentora).
Osim cjelotjednih radionica radimo i niz manjih. Manje radionice uklapamo u velike i njihov smisao je da sudionicima damo priliku da nauče i nešto iz područja znanosti koje ne pokriva glavna radionica. U osnovi su i te manje radionice do sada odrađivali mentori koji rade i "velike" (one traju oko 2h, ali održavamo ih u toku 2 dana). Ako ste zainteresirani za ovakav aranžman također se možete javiti, no tada biste trebali biti iz mjesta u kojem se radionica odvija pošto ne možemo pokriti troškove smještaja (lokalne putne troškove, prehranu i materijale za radionicu dakako možemo).
Postoji i opcija da surađujete na projektu, ali ne u svojstvu mentora. Treba nam:
pomoć u organizaciji (javljanje na natječaje, potraga za sponzorima, pomoć oko logistike, kontaktiranje škola i sl.),
pomoć u održavanju weba (stavljanje sadržaja vezanih uz radionice i/ili pisanje novih sadržaja vezanih uz znanost, tehnička pomoć, integracija googlovih web rješenja ako ste vični u programiranju)